Cultivate Theme

The Number One Thing Free e-book

OUR BLOG

Hoarding: When Too Much is Truly Too Much

We’re all quite aware of what clutter is and how it can not only adversely affect how our household functions, but also how it can also have a negative impact on our health. But this isn’t the full extent of how bad things can actually get.…

How to Support Children after a Diabetes Diagnosis

Throughout the world, several hundred thousand children and teens are diagnosed with either Type 1 or Type 2 diabetes. It is a prevalent disease, impacting an estimated 200,000…

Diagnosing Cow’s Milk Protein Allergy in Children

Creating an environment where children remain healthy and happy is not always within a parent’s control, particularly during their early years. Medical issues may cause a variety of concerns for parents and their children that are both difficult to diagnose and a challenge to treat with…

Shakeology is $119.00 a Bag, Holy Cow!


Hubby Pack lunch
Buy Fast lunch






Deli Turkey $1.16
This is when our grocery had it for

2 packs for $7,

that’s on sale

Fruit $0.50






Bread $1.22
Whole grain bread @ $4.29 a loaf,

he eats 2 sandwiches

Soda-always bought 2 for $2.00 $2.00






Yogurt $0.70
One




Condiments $0.25
mayo, mustard,

lettuce, tomato,

cheese etc.



Total $5.83 $6-7.00





Shakeology-$119 per bag on HD
$4.00 $4.00





Saves $1.83 $2-3.00





$1.83 x 20 (4 work weeks) $36.60






$2.00 x20 (fast food)
$40.00





$3.00 x 20 ( fast food)
$60.00














My savings monthly for lunch at home $25.00-rough






Total grocery savings for both $61.60






Total savings if fast food @$6 per day
$76.60





Total savings if fast food @ $7 per day
$86.60














So is Shakeology expensive?







Not so much anymore, when you break it down!















If you have a hard time reading his I apologize, I did it in excel as it was a lot easier to add together this way.

I have been getting this excuse/fear from a lot of people lately and I had figured out a couple months ago that my savings was about $56.72 and just went over to my local grocery and got new prices as groceries have gone up. Now we are saving over $60 a month and we have TWO Shakeology home directs. One for me and one for my hubby. Seriously! Groceries are getting ridiculous. Now this $4 is for the regular person that orders Shakeology at $119 a bag for 30 servings. Now I am a Beachbody preferred customer, which is very easy to become, so on home direct my shakes are only about $3 each so my monthly savings just went up as I am now on home direct as a preferred customer so with me and my hubby I get another $20 savings per month making our total savings:

$81.60 from packing hubby’s lunch

$96.60 from $6 fast food lunches

$106.60 from $7 fast food lunches

So now we are eating healthier, quitting the daily soda, and saving money. So it’s all a win win situation for us!

Note:

The meat and bread breakdown are for two sandwiches for the hubby. He was never satisfied with one. He eats a whole foot long when we go to subway. Even if he only ate one sandwich it is still a .35 cent savings per day. Added up to a week is $1.75 and for 4 weeks is a $7.00 savings. The benefit is far great then money, but we are saving! This is for the $4 shake so it is $27.00 savings if you are a preferred customer. Feel free to e-mail me and ask me how to become one at coachttawna@gmail.com

If you ever want to try a Shake, on me, I give samples away You just have to go to my website FitAfterBabies.com and visit the FREE shakeology tab and it will tell you how to send me your info! I waited a long time because I thought I could not afford it and now am kicking myself that I waited so long!

Have a great day!

If this is still not for you, that is OK, it’s not for everyone. Share it and let others decide if it’s right for them!

Tawna

Views: 14

Comment

You need to be a member of Mom Bloggers Club to add comments!

Join Mom Bloggers Club

© 2018   Created by Mom Bloggers Club.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service