Advertisement

Advertisment

Green Kid Crafts Delivered Right to your Door

Our Blog

How to Make Long Island Tea

Long island tea is a classic drink that you can get in almost any bar, a type of cocktail so old that nobody’s completely sure who even first created it. Despite its name, it’s not actually made using tea: in fact, it’s not even made in a similar way to tea…

5 After-School Snack Ideas for Busy Parents

As a busy parent, finding it easy to make snacks for the kids is essential. After a long day, the last thing you want to do is bake cookies. When the kids get home from school, they're usually hungry and exhausted. You need healthy snack options you can have ready for them. When they run through the door, kicking off their shoes and dropping their school bags on the…

Flowering Plants You Can Plant at Home

Are you one of those people that admires your neighbours’ gardens when they are in full bloom with envy? Do you sometimes feel like you would like to give gardening a try but feel like you do not possess the know-how to make a success of your own garden?…

LEARNING CORNER

Learn More About the MightyFix One Simple Change Each Month

ADVERTISEMENT

Advertisment

Advertisement

merkaela wellness subscription box

Events

How much would you charge for your rabbit?

I had the pleasure of sharing my photos, tales, and bunnies with students at Whigham Elementary this morning.  They enjoyed seeing my bunny photos on the screen and hearing about them too.  Their favorite part was getting to see my 3 little bunnies and getting to pet one.  One cute little boy asked me what I would charge him for a bunny.  I told him that I brought them to show and they were not for sale.  He then said, "I have $4!"  How cute is that?

Views: 18

Comment

You need to be a member of Mom Bloggers Club to add comments!

Join Mom Bloggers Club

© 2020   Created by Mom Bloggers Club.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service